Příznaky alergie

Alergické příznaky, jak poznat že se nejedná o normální reakci našeho organismu, ale o přecitlivělou reakci způsobenou nějakým alergenem? Příznaky tohoto onemocnění lze rozdělit podle toho, jakou cestou vstupuje alergen do těla člověka.

Příznaky alergie

V případě vzdušného alergenu, který postižený člověk vdechne, se alergie projevuje kýcháním a vodnatou rýmou. Pokud se tento stav stane chronickým, vzniká u člověka rýma senná. Závažnějším projevem inhalace (vdechnutí alergenu) je astma. Astma je skupina příznaků, která zahrnuje především dušnost, způsobenou stažením svalstva průdušinek, a také drážděním ke kašli. Vzdušný alergen může způsobit také podráždění očí, které se projeví štípáním zrakových orgánů, nadměrným slzením a zánětem spojivek.

Dalším způsobem přijetí alergenu je jeho polknutí. Potom se nemoc projevuje otokem sliznice. Může také nastat situace, kdy člověku oteče kořen jazyka, a ucpou se dýchací cesty. Další projevy tohoto druhu alergie jsou křečovité bolesti břicha, zvracení a střevní problémy. Někdy se po určité době může objevit i vyrážka.

Alergen se může dostat i přímo do krevního oběhu člověka, a to například při bodnutí hmyzem. Tyto příznaky se projevují často velmi rychle a mají komplexní charakter. Mezi nejčastější řadíme různé otoky, stažení orgánů, které jsou tvořeny hladkou svalovinou, tedy břišní orgány a dýchací cesty. Dalším příznakem je dušnost, svědění a vyrážka a také křečovité bolesti břicha.

Velmi závažnou alergickou reakcí je snížení krevního tlaku. Tato situace nastává z důvodu rozšíření průsvitu cév. U člověka pak nastává zrychlení srdeční akce, tzv. tachykardie. Mezi viditelné příznaky patří bledost kůže a produkce studeného potu. Tyto příznaky se jako celek nazývají analytický šok, který může přímo ohrozit lidský život. Proto je nutné, například po bodnutí hmyzu a projevení těchto příznaků, ihned přivolat záchrannou službu. Do nemocnice se můžete dostat i vozem taxi Praha 3000. Následná terapie patří do rukou specialisty alergologie.

 

Číst 6329 krát
Více z této kategorie: « Léčba alergie